EU kohezios logo

tudatos energiafelhasznalas

Az energiatakarékos háztartásért

Tanácsok a Győri Váci Mihály Általános Iskola tanáraitól

• Cserélje ki a hagyományos izzókat energiatakarékos égőkre.
  • A közlekedőkbe érdemes mozgásérzékelőt tenni. Így automatikusan kikapcsol a világítás, ha már nem tartózkodunk ott.
  • A mosás során, az enyhén szennyezett ruhákat elegendő alacsonyabb hőfokon mosni.
  • Mindig egész adag ruhát mossunk, ne fél adagot.
  • Klíma helyett szellőztessen! Használjon redőnyöket, sötétítőket!
  • A fűtőtesteket hagyjuk szabadon, ne takarjuk el azokat.
  • Ellenőriztesse kéménye, kazánja állapotát évente, saját érdekében is!
  • Öltözzön fel jobban és vegye le a fűtés hőfokát! Fél fokkal vegyük vissza a lakótér hőmérsékletét. Ha tartósan nem használunk egy helységet, vegyük alacsonyra a hőmérsékletét.
  • Lámpa helyett használja ki a nappali fényt!
  • Beruházásainál részesítse előnyben a napelemet, egyéb megújuló energiaforrásokat! Vagy vegyen apróbb napelemes eszközöket, pl. lámpát, töltőt!
  • Szárítógép helyett teregessen!
  • Fürdés helyett zuhanyozzunk, így kevesebb előállított melegvízre van szükség.
  • A wc öblítéséhez víztakarékos öblítő tartályt használjunk, amivel vizet lehet spórolni.
  • Ahol csak lehet, vegyen energiatakarékos készülékeket!
  • Használjon főzéskor fedőt!
  • Az ételt kihűlt állapotban tegyük a hűtőbe.
  • A hűtőszekrény hátulján lévő rácsot évente 2-3 alkalommal tisztítsuk meg.
    A szennyeződések miatt többlet energiára van szüksége a berendezésnek.
  • A mélyhűtőt legalább évente egyszer olvasszuk le. A felhalmozódott jégréteg rontja a készülék teljesítményét.
  • Locsoljunk esővízzel. A fúrt kút szivattyúja energiát használ fel. Az összegyűjtött esővíz nem kerül energiába.
  • Használjuk a megújuló energiát. A nap mindig kéznél van.
  • Járjunk lehetőleg gyalog! De megfelelő a bicikli, roller, tömegközlekedés is!

Számos, hazai és Európai Uniós pályázati lehetőség áll rendelkezésre, melyekkel korszerűsíthetjük otthonunkat, elektromos készülékeinket!

A beruházásoknál, ha egy korszerűtlen ingatlant teljes mértékben korszerűsítenek, akár 50 százalék is lehet a megtakarítás!

A három órás workshopnak köszönhetően új ismeretekhez jutottunk a klímaváltozás, energiatudatosság témakörében. Olyan tippeket kaptunk, melyeket mind a saját életünkben, mind munkánk során hasznosítani tudunk.

Neveljük energiatudatosabb életmódra gyermekeinket!

Tegyük diákjaink számára élményszerűvé az energiatudatosságra nevelést!

Szokások kialakításával az elsajátítás hatékonyságát is növeljük.

A hatékony ismereterjesztéshez és szemléletformáláshoz az éghajlatváltozással kapcsolatos tények és több tudományterületet is érintő összefüggések feltárása mellett a megfelelő oktatási módszertan is kiemelkedő fontosságú.

Répásiné Hajnal Csilla
projektmenedzser

Meghívó

Programismertető